Akcja "Żonkile"

"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć".
Uczniowie klas 4-8, po raz kolejny, włączyli się, pod opieką swojego nauczyciela historii, w ogólnopolską akcję „Żonkile”.
Akcja organizowana jest przez Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Działania skierowane są na poznanie i zrozumienie wydarzeń z okazji rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie klas 4-6 mogli obejrzeć film „Było- nie ma -jest”. Wykonali też pracę plastyczną, która odzwierciedlała odbiór przekazanych treści.
Uczniowie klas starszych obejrzeli film „Zdążyć przed Panem Bogiem”, na podstawie książki Hanny Krall. Narracja w filmie toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie przedstawiono losy młodego Marka Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana stały osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści.
Po obejrzeniu filmu uczniowie wykonali kartę pracy i wypowiedzieli się na temat przedstawionych wydarzeń. Wszyscy uczniowie wykonali samodzielnie żółtego, papierowego żonkila, symbol tego projektu.
Za zgodą Muzeum POLIN udostępniam linki do w/w filmów.