Wycieczka do Fromborka i Olsztynka

Dnia 07.06.2024 r., uczniowie z naszej szkoły z klas 4-8 oraz dziesięciu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jasieniu pod opieką p. Bożeny Bujak, p. Małgorzaty Rekowskiej, p. Iwony Werry i p. Agnieszki Horbacz, byli na wycieczce we Fromborku i Olsztynku.
Frombork, jak wiemy, to dawna siedziba biskupów warmińskich i wszystkie wielkie budowle z cegły to średniowieczne, warowne wzgórze katedralne. W obrębie murów jest katedra, dwie wieże, dawny pałac biskupi oraz budynki dawnej kanonii.
Najpierw odwiedzili Planetarium, które znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Obejrzeli na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i satelitów oraz obrazy gwiazd.
Potem poszli do Muzeum Mikołaja Kopernika. Słuchali opowieści Pani Przewodnik o wielkim astronomie i oglądali różne przedmioty.
Kolejnym przystankiem była Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła, w której uczniowie poznali historię tego zabytku. Między innymi, że jest najstarsza na Wzgórzu. W Katedrze znajdują się liczne nawiązania do Mikołaja Kopernika, Biskupów Warmińskich i Warmii. W katedrze przeszli przez kilka ciekawych punktów. Zobaczyli grób Mikołaja Kopernika oraz wysłuchali informacji o znajdujących się tam organach. Po opowieści organista dał koncert, między utworami opowiadał o ich autorach.
Ciekawą atrakcją po katedrze była Wieża Radziejowskiego. Jest ona najwyższa na Wzgórzu, dlatego wszyscy pędzili na jej szczyt porobić zdjęcia panoramy Fromborka.
Idąc krętymi schodami, widzieli pośrodku wieży, zwisające z samego sufitu wahadło mające możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi.
Po zrobieniu zdjęć, między innymi przy pomniku Mikołaja Kopernika, wyruszyli w stronę Olsztynka.
Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku. Uczniowie zobaczyli cykl powstawania szkła kolorowego i gotowego produktu oraz komponenty potrzebne do jego wytwarzania. Uczestniczyli w lekcji teoretycznej oraz pokazie praktycznym. Z zaciekawieniem obserwowali tworzenie szklanych przedmiotów, które błyskawicznie i precyzyjnie powstawały w rękach Pana Krynickiego - hutnika szkła artystycznego (rzemiosło ręczne). Przypatrywali się temu, jak powstają szklane cudeńka – ptaszki, ślimaki i inne, które cieszą oko. Uczestnicy wycieczki mogli wykazać się zdobytą wiedzą w krótkim konkursie, odpowiadając na pytania: z czego powstaje szkło, w jakiej temperaturze jest wytapiane, jak nazywają się narzędzia wykorzystywane do tworzenia szklanych arcydzieł. Kilka osób za prawidłowe odpowiedzi otrzymało nagrody - szklane ozdoby. Wszyscy mogli kupić różne kolorowe szklane ozdoby w sklepie z pamiątkami. Poprzez uczestnictwo w pokazie poznali również pracę w zawodzie hutnik szkła artystycznego.
Po hucie szkła przyszedł czas na spacer po Olsztynku, gdzie znajduje się Zamek krzyżacki położony na wzniesieniu z XIV w., Ratusz, tam obecnie mieści się siedziba władz miejskich. Następnie Muzeum i Dom narodzin Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza oraz Kościół Poewangelicki.
W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w McDonald’s. Wycieczka, podczas której panowała miła atmosfera, na pewno przyczyniła się do integracji uczniów z różnych klas i dwóch zaprzyjaźnionych szkół.